Zdroj: časopis Pes přítel člověka

Výcvik asistenčních psů

Asistenční pes je zhruba do roka dáván k předvychovatelům, aby se naučil základní povely a aby si zvykal na více lidí. U předvychovatelů by si měl pejsek užívat štěněčí věk jako každý jiný pes. Měl by se učit poznávat jízku autem, vlakem, autobusem, metrem.  Měl by být socializovaný. Neměl by reagovat nepřiměřeně na ostatní psy i na lidi. Předvychovatel ho učí základním návykům jako nespat v posteli, nevyžadovat jídlo od stolu, hygieně, proto také musí chovat psa v bytě a ne v kotci nebo ve venkovním výběhu. Velmi důležité je naučit pejska přivolání.

Předvychovatelem se prakticky může stát jakákoliv osoba starší osmnácti let, s dobrým vztahem k pejskům. Ideálními předvychovateli jsou starší lidé, kteří si nechtějí pořizovat vlastního psa a tím se uvázat na mnoho let, ale mají pejsky rádi, ocení procházky a psí společnost.

Když je na to pes již připravený, převezme si ho jedna z organizací zabývající se výcvikem psů pro postižené. Nejdříve se provede ale kompletní vyšetření psa, aby se vyloučila displazie nebo genetická vada. Dále se musejí prověřít vlastnosti jedince, jestli se vůbec na výcvik hodí.

Každý pes pro postižené musí bez problémů zvládnout přivolání, dlouhodobé odložení, povely sedni, lehni, vstaň. A pak se začne se speciálními povely, u asistenčních psů povely na podávání věcí, svlékání, otevírání dveří, rozsvěcování a zhasínání světel..., u vodícího psa, aby označoval překážky a vyhýbal se jim. Učí se například povely - přechod, zastávka, dveře a jiné. Při každé změně úrovně terénu, obrubníky, schody, eskalátory, se zastaví a tím dá najevo svému pánu, že teď přichází na řadu bílá hůl na ověření. S každým psem se cvičí v průměru 2-3 hodiny denně.

Proč se cvičí nejčastěji retrívři?

Jsou dostatečně vysocí, aby mohli pohodlně podávat předměty klientovi na vozík a dost silní, aby mu pomohli vozík roztáhnout nebo přitáhnout. Nejdůležitější jsou ale jejich geneticky zakódované pudy a povahové vlastnosti. Mají vysokou pracovní inteligenci, rychle se učí a ani po delší době naučené cviky nezapomenou, což je třeba problém u ovčáků. Mají veselou a přátelskou povahu, milují děti a v žádné situaci nejsou agresivní. Aportování, které je základem pro většinu pracovních dovedností asistenčního psa, považují za zábavu a přináší jim uspokojení, protože tato vlastnost byla upevňována v průběhu šlechtění.

Je těžké cvičit asistenční psi pro děti?

Ano. Pes je tvor, který původně žil ve smečce a pořád má geneticky zakódované vytváření, pozorování a dodržování hierarchie ve smečce. To způsobuje, že nejvíce uznává nejsilnějšího člena smečky, kterým je pro psa většinou otec rodiny. Dítě je až na nižším stupni a pes vůči němu má spíše pečovatelský vztah, protože mu i voní jako mládě. Při předávání psa musí spolupracovat celá rodina při narušování hierarchie psa tak, aby dítě považoval za pána číslo jedna. Čím je dítě mladší, tím je to těžší. Jsou ovšem i psi, kteří společnost dítěte přirozeně preferují, a takové psy se snažíme najít už při výběru vhodného adepta na výcvik. Pes musí být úplně klidný a mít jemné pohyby.

Pro děti se cvičí kromě běžných dovedností i hodně speciálních cviků, třeba zvedání hlavičky nebo přidržování fixů při otvírání. Kladou se na ně i větší nároky v běžném životě dítěte, třeba schopnost zůstat delší dobu v klidu v skupince dětí při vyučování.

Inteligentní neposlušnost

Když pes vycítí nebezpečí nebo uzná podle svého uvážení situaci za nebezpečnou, schválně neuposlechne povel. To už nejednomu postiženému zachránilo život. Zvláště u nevidomých je potřeba to psa naučit, protože nevidomý nevidí, že mu hrozí nebezpečí.

Doba výcviku asistenčního psa

Délka výcviku závisí od mnoha faktorů, zejména od pracovní inteligence psa, která je i v rámci jednoho plemene u každého jedince jiná, od počtu dovedností, které pes musí ovládat a od osobnosti klienta, pro kterého se cvičí. Pro psa je přirozenější poslouchat dospělého muže než malé dítě, souvisí to s jeho hodnocením postavení lidí v jeho smečce.  Výcvik psa tedy trvá 5 až 9 měsíců a pak přichází na řadu závěrečné zkoušky. Pak ještě následuje proces secvičení psa s klientem, kde se klient naučí psa správně používat.

Cena asistenčního psa

Podle druhu, doby výcviku a co vše je potřeba psa naučit se cena pohybuje do 150.000,- Kč - 250.000,- Kč.